THÔNG TIN MÁY ẢNH CÔNG NGHIỆP MV-CH120-10GM
- Thông qua giao diện GigE và tối đa, khoảng cách truyền 100 mét không có rơ le
- Hỗ trợ điều khiển phơi sáng tự động, chỉnh LUT, Gamma, v.v.
- Bộ nhớ cục bộ lên đến 128 MB để truyền liên tục và truyền lại
- Hỗ trợ kích hoạt phần cứng và kích hoạt phần mềm
THÔNG SỐ KỸ THUẬTMÁY ẢNH CÔNG NGHIỆP MV-CH120-10GM
| Model | Product Model | MV-CH120-10GM |
| Type | 12 MP, 1.1″ CMOS, GigE Area Scan Camera | |
| Camera | Sensor type | CMOS, global shutter |
| Sensor | IMX304 | |
| Pixel Size | 3.45 µm × 3.45 µm | |
| Sensor size | 1.1″ | |
| Resolution | 4096 × 3000 | |
| Max. Frame Rate | 9.4 fps | |
| Dynamic range | 72.2 dB | |
| SNR | 40.2 dB | |
| Gain | 0 dB to 20 dB | |
| Exposure time | UltraShort exposure mode: 1 μs to 14 μs Standard exposure mode: 15 μs to 10 s | |
| Shutter mode | Off/Once/Continuous exposure mode | |
| Mono/Color | Mono | |
| Pixel format | Mono 8/10/10p/12/12p | |
| Binning | Supports 1 × 1, 1 × 2, 1 × 4, 2 × 1, 2 × 2, 2 × 4, 4 × 1, 4 × 2, 4 × 4 | |
| Decimation | Supports 1 × 1, 1 × 2, 2 × 1, 2 × 2 | |
| Reverse image | Supports horizontal and vertical reverse image output | |
| Image buffer | 128 MB | |
| Electrical features | Data Interface | GigE |
| Power supply | 12 VDC, supports PoE | |
| Power consumption | Typ. 4.3 W@12 VDC | |
| Mechanical | Lens mount | C-Mount |
| Dimension | 44 mm × 29 mm × 59 mm (1.7″ × 1.1″ × 2.3″) | |
| Weight | < 100 g (0.2 lb.) | |
| Ingress protection | IP30 (under proper lens installation and wiring) | |
| Humidity | 20% to 80% RH, without condensation | |